Zlato - investičná príležisť bez rizika

 

Na kapitálovom trhu sa v oblasti investícii čoraz častejšie spomína zlato.  Cena zlata rastie a podľa analýz finančných analytikov cena zlata dosiahne historické maximá.

Zlato je vzácny kov, nesmierne tvárny,  odolný  voči  korózii, voči kyselinám aj zásadám. Tieto vlastnosti  z neho robia takmer nezničiteľný kov.  Je to výborný vodič elektrickej energie a jeho teplota tavenia je až 1063°C. Podľa odhadov analytikov by sa doteraz vyťažené zlato zmestilo do kocky s hranou približne 25m. A minimálne 1/3 tohto objemu sa ešte nevyťažila.

Zlato je akceptované po celom svete.  Má vysokú likviditu, dokážete ho predať kdekoľvek na svete.  Zlato viete ľahko prepraviť kdekoľvek potrebujete, viete si ho uskladniť . Zlato si uchováva svoju hodnotu  počas vojen aj počas kríz. Znie to ako často používané klišé, preto by som rada pripomenula dve udalosti z našej histórie, ktoré sa už dúfam nebudú opakovať .

  1. Menová reforma v Československu v roku 1953. Mnohí pamätníci ju volali „lúpežná reforma“.

    Štát sa snažil vysporiadať s prídelovým systémom a vysokou infláciou. Urobila sa menová reforma kde sa menili peniaze 300 starých korún v pomere 5:1, 20:1 a 50:1 v závislosti od príjmu alebo či to boli úspory.

  1. Zbavenie vkladov obyvateľov v Československu v roku 1945. Peniaze boli zasa menené a to do sumy 500 korún v pomere 1:1. Tí čo mali viac peňazí mali smolu, stali sa pre nich bezcenným papierom.

Pandémia COVID 19 ovplyvnila všetkých investorov. Akciové trhy klesali a mnohí investori predávali zo strachu svoje akcie. Pandémia ovplyvnila aj investorov do zlata, avšak tých pozitívne. Od začiatku roka cena vzrástla viac ako o 17%.

Dôvodov  rastu ceny zlata je viacero, ovplyvňujú ju rôzne faktory.

  • Zvýšený dopyt investorov po zlate
  • Oslabovanie mien tlačením nekrytých peňazí
  • Nízke, dokonca až záporné úrokové sadzby úverových produktov
  • Zvýšenie inflácie

Zahraničné banky postupne zvyšujú zásoby zlata aby ochránili hodnotu svojich aktív pred znehodnotením, tj. Infláciou. Viacero českých portálov informuje o tom, že Česká národná banka zakúpila 1,2 ton zlata čím zvýšila svoje zlaté rezervy na 9 ton.

V predchádzajúcich rokoch svoje zásoby zlata navýšilo aj Poľsko (126 ton) a Maďarsko (viac ako 30 ton). Taktiež aj krajiny ako je Bulharsko a Srbsko postupne zvyšujú objem rezerv v zlateNajlepšie sú na tom krajiny ako USA (8133 ton), Nemecko (3363 ton), Taliansko (2451 ton) alebo napríklad Francúzsko (2436 ton), ktoré dlhodobo udržujú množstvo zlata v rezervách. V tesnom závese sú Rusko a Čína (2200 resp. 2141 ton).

Slovensko nemôžeme opomenúť.  Slovensko má uložené investičné zlato v Bank of England (BoE). Ide o 31,7 tony zlata v hodnote približne 1,3 miliardy eur. Národná banka Slovenska (NBS) vďaka spolupráci s BoE zarobila na obchodovaní so zlatom za posledných desať rokov približne 50 miliónov eur.Veľký záujem krajín o vytváranie zásob zlata vzbudilo záujem o nákup investičného zlata už aj u bežných investorov  a táto téma je čím ďalej tým viac preberaná aj v médiách.  Taktiež rôzny analytici predpokladajú zvýšený záujem o zlato v porovnaní s investovaním do kryptomien a to hlavne BitCoinu.

Zlato má svoje miesto vo finančnom portfóliu malých aj veľkých investorov. Aj táto kríza dokazuje, aká dôležitá je diverzifikácia. Slováci môžu zlato postupne nakupovať v malých množstvách, čiže priemerovať nákupnú cenu. Rovnako môžu využiť pnutie na svetových finančných trhoch a zhodnotiť svoje peniaze. Investovať do zlata môže každý.  Pokiaľ Vás táto forma investície zaujala a chceli by ste  investovať do zlata, či už jednorázovo alebo formou sporenia už od 50 € mesačne, neváhajte ma kontaktovať a rada Vám pomôžem, vysvetlím a sprostredkujem investovanie,

AUTOR: Anna Hrabošová