Zlato - investičná príležisť bez rizika
Na kapitálovom trhu sa v oblasti investícii čoraz častejšie spomína zlato. Cena zlata rastie a podľa analýz finančných analytikov cena zlata dosiahne historické maximá.
Zlato je vzácny kov, nesmierne tvárny, odolný voči korózii, voči kyselinám aj zásadám. Tieto vlastnosti z neho robia takmer nezničiteľný kov. Je to výborný vodič elektrickej energie a jeho teplota tavenia je až 1063°C. Podľa odhadov analytikov by sa doteraz vyťažené zlato zmestilo do kocky s hranou približne 25m. A minimálne 1/3 tohto objemu sa ešte nevyťažila.
Zlato je akceptované po celom svete. Má vysokú likviditu, dokážete ho predať kdekoľvek na svete. Zlato viete ľahko prepraviť kdekoľvek potrebujete, viete si ho uskladniť . Zlato si uchováva svoju hodnotu počas vojen aj počas kríz. Znie to ako často používané klišé, preto by som rada pripomenula dve udalosti z našej histórie, ktoré sa už dúfam nebudú opakovať .
- Menová reforma v Československu v roku 1953. Mnohí pamätníci ju volali „lúpežná reforma“.
Štát sa snažil vysporiadať s prídelovým systémom a vysokou infláciou. Urobila sa menová reforma kde sa menili peniaze 300 starých korún v pomere 5:1, 20:1 a 50:1 v závislosti od príjmu alebo či to boli úspory.
- Zbavenie vkladov obyvateľov v Československu v roku 1945. Peniaze boli zasa menené a to do sumy 500 korún v pomere 1:1. Tí čo mali viac peňazí mali smolu, stali sa pre nich bezcenným papierom.
Pandémia COVID 19 ovplyvnila všetkých investorov. Akciové trhy klesali a mnohí investori predávali zo strachu svoje akcie. Pandémia ovplyvnila aj investorov do zlata, avšak tých pozitívne. Od začiatku roka cena vzrástla viac ako o 17%.
Dôvodov rastu ceny zlata je viacero, ovplyvňujú ju rôzne faktory.
- Zvýšený dopyt investorov po zlate
- Oslabovanie mien tlačením nekrytých peňazí
- Nízke, dokonca až záporné úrokové sadzby úverových produktov
- Zvýšenie inflácie
Zahraničné banky postupne zvyšujú zásoby zlata aby ochránili hodnotu svojich aktív pred znehodnotením, tj. Infláciou. Viacero českých portálov informuje o tom, že Česká národná banka zakúpila 1,2 ton zlata čím zvýšila svoje zlaté rezervy na 9 ton.
V predchádzajúcich rokoch svoje zásoby zlata navýšilo aj Poľsko (126 ton) a Maďarsko (viac ako 30 ton). Taktiež aj krajiny ako je Bulharsko a Srbsko postupne zvyšujú objem rezerv v zlate. Najlepšie sú na tom krajiny ako USA (8133 ton), Nemecko (3363 ton), Taliansko (2451 ton) alebo napríklad Francúzsko (2436 ton), ktoré dlhodobo udržujú množstvo zlata v rezervách. V tesnom závese sú Rusko a Čína (2200 resp. 2141 ton).
Slovensko nemôžeme opomenúť. Slovensko má uložené investičné zlato v Bank of England (BoE). Ide o 31,7 tony zlata v hodnote približne 1,3 miliardy eur. Národná banka Slovenska (NBS) vďaka spolupráci s BoE zarobila na obchodovaní so zlatom za posledných desať rokov približne 50 miliónov eur.
Veľký záujem krajín o vytváranie zásob zlata vzbudilo záujem o nákup investičného zlata už aj u bežných investorov a táto téma je čím ďalej tým viac preberaná aj v médiách. Taktiež rôzny analytici predpokladajú zvýšený záujem o zlato v porovnaní s investovaním do kryptomien a to hlavne BitCoinu.
Zlato má svoje miesto vo finančnom portfóliu malých aj veľkých investorov. Aj táto kríza dokazuje, aká dôležitá je diverzifikácia. Slováci môžu zlato postupne nakupovať v malých množstvách, čiže priemerovať nákupnú cenu. Rovnako môžu využiť pnutie na svetových finančných trhoch a zhodnotiť svoje peniaze. Investovať do zlata môže každý. Pokiaľ Vás táto forma investície zaujala a chceli by ste investovať do zlata, či už jednorázovo alebo formou sporenia už od 50 € mesačne, neváhajte ma kontaktovať a rada Vám pomôžem, vysvetlím a sprostredkujem investovanie,
AUTOR: Anna Hrabošová